Akcesoria montażowe do mebli i nie tylko

Jako połączenie frezowanych elementów drewnianych służą lamelki, kołki płaskie, eliptyczne kształtki prasowane, które są dostępne w trzech rozmiarach i które są wkładane do wyfrezowanego rowka za pomocą kleju.

Płaski kołek lekko pęcznieje pod wpływem wilgotnego kleju, dzięki czemu po związaniu kleju powstaje mocne połączenie. Należy jednak zadbać o to, aby w czasie wiązania na spoinę klejową wywierany był nacisk, poprzez wciskanie lub wkręcanie.

Akcesoria montażowe do mebli i nie tylko

Lamelki bukowe do łączenia drewna i płyt MDF

Lamelki, czyli kołki płaskie, są wykonane są z prasowanego, laminowanego drewna bukowego. Mają owalny kształt i zwykle mają cztery milimetry grubości. Są one dostępne na rynku w paczkach po 1000 sztuk w kilku różnych rozmiarach. Oznaczenia rozmiarów to 0, 10 i 20, a im większy numer, tym lamelka będzie większa. Aby uzyskać optymalną stabilność połączenia, należy zawsze używać możliwie największego rozmiaru do składania i łączenia mebli z płyt drewnianych lub płyt MDF. Mniejsze lamelki są odpowiednie do cieńszych płyt i łączenia mniejszych przedmiotów.

Możemy za pomocą lamelek bukowych nie tylko wykonywać nowe meble, ale również przerabiać, poddawać renowacji meble stare. Lamelki klejone są standardowym klejem do drewna. Klej ten zawiera wodę, która jest wchłaniana przez lamelki podczas klejenia, które pęcznieją i są wtedy mocno osadzone w rowku. Podczas utwardzania należy wywierać nacisk na spoinę. Odbywa się to zwykle za pomocą zacisków śrubowych. Klej do drewna zazwyczaj potrzebuje około 60 minut na stwardnienie. Połączenie na kołki płaskie jest stabilne i sprężyste.

Rowek w płycie jest zawsze frezowany nieco większy niż kołek. W ten sposób lamelki bukowe można przesuwać do 4 milimetrów w kierunku rowka. Lekkie przesunięcie na przedniej lub tylnej krawędzi mebla nie stanowi już problemu podczas klejenia. Dociśnij krawędzie zaciskiem śrubowym lub dobij je młotkiem. W przypadku tej drugiej metody należy dołączyć drewniany klocek, aby uniknąć uszkodzenia przedmiotu obrabianego.