Fotel bujany – czy warto go mieć?

Fotele bujane – większości kojarzą się ze starszymi kobietami, które szyją na drutach i piją herbatę. Obecnie takie meble wróciły do łask i cieszą się coraz większą popularnością. Fotele bujane są niezwykle wygodne i pozwalają w pełni się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy. Jest to także doskonałe rozwiązanie dla młodych matek. Jakie jeszcze korzyści wynikają z posiadania fotela bujanego?

Fotel bujany, czyli pełny relaks dla każdego

Największą zaletą fotela bujanego jest fakt, że pozwala ukoić nerwy, odpocząć i w pełni się zrelaksować. Mebel ten będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które wieczory kochają spędzać na czytaniu książki czy oglądaniu filmów – w wygodnym fotelu czynności te będą jeszcze przyjemniejsze. Nie tylko o relaks jednak tu chodzi. Fizjoterapeuci zgodnie twierdzą, że siedzenie w fotelu bujanym może pozytywnie wpływać na kręgosłup oraz stawy, pod warunkiem, że oparcie zostało prawidłowo wyprofilowane. Fotele bujane to także idealne rozwiązanie dla miłośników poobiednich drzemek. Jednostajne kołysanie w równym tempie skutecznie usypia i poprawia jakość snu. Z kolei wszystkie miłośniczki robótek ręcznych bardzo chętnie szydełkują, siedząc w bujanym fotelu. Kluczowy w każdym z tych przypadków jest rytm bujania, który pozwala się zrelaksować, wyciszyć i pozbyć napięć z całego dnia.

Fotele bujane jako idealne rozwiązanie dla młodej matki

Fotele bujane są także często wykorzystywane przez młode matki, którym usypianie i karmienie maluszka sprawia problemy. Siedzenie w fotelu bujanym może pozytywnie wpływać na zmęczony kobiecy kręgosłup, odciąża również nogi i ręce matki oraz pozwala jej wypocząć w trakcie karmienia dziecka. Poza tym, aby uśpić malucha, nie trzeba chodzić i kołysać go na rękach – wystarczy usiąść w fotelu bujanym, przytulić dziecko do piersi i zacząć się kołysać. Kołysanie przypomina dziecku ruchy, które odczuwało jeszcze w życiu płodowym, dlatego jest dla niego tak naturalne, jak i pożądane. Spokojne bujanie w równomiernym tempie zapewnia dziecku także poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen.

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotel bujany?

Fotele bujane kojarzą się z ciepłem, relaksem i chwilą odpoczynku pod kocem przy kominku, dlatego ich popularność przez lata nie spadła. Na przestrzeni wieków były one coraz bardziej udoskonalane przez wielu twórców mebli, a obecnie są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i formach. Czasami ciężko się więc zdecydować, jaki wariant wybrać. Wybierając fotel bujany, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał jego wykonania. Producenci oferują modele z tworzywa sztucznego, które idealnie wpasują się w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Innym rodzajem są fotele bujane z drewna lub wikliny, które szczególnie sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, rustykalnych i w stylu retro. W tym przypadku siedzisko pokryte jest charakterystyczną siatką. W ostatnich latach modne stały się także staromodne fotele bujane typu patchwork oraz modele tapicerowane, które mogą być wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych, jak i tradycyjnych.