Jak prawidłowo wyczyścić ekspres do kawy

Podczas użytkowania w ekspresach do kawy może gromadzić się brud, który w najgorszym przypadku może stanowić pożywkę dla bakterii i pleśni.

Idealne do tego warunki stwarzają między innymi wysokie temperatury podczas użytkowania i panująca wilgotność w poszczególnych elementach. Z jednej strony może to pogorszyć smak kawy, a z drugiej może – w skrajnych przypadkach – być szkodliwe dla zdrowia. Ponadto ekspresy do kawy mogą zostać uszkodzone przez silne zabrudzenia i osad z kamienia.

Jak prawidłowo wyczyścić ekspres do kawy

Dlaczego należy stosować odkamieniacz do ekspresu

Wiele elementów ekspresu można po prostu włożyć do zmywarki. Po umyciu warto opłukać uchwyt filtra, dzbanek do kawy i zbiornik na wodę, w ten sposób usuniemy pozostałości środka czyszczącego pod bieżącą wodą, a następnie wysuszymy przed ponownym złożeniem ekspresu do kawy. Czyszczenie automatycznych ekspresów do kawy jest nieco łatwiejsze, często posiadają one programy czyszczenia lub płukania maszyny. Węże i przewody zostają dokładnie wypłukane. Do czyszczenia ekspresu można również użyć specjalnych środków czyszczących. Bardzo ważne jest wyczyszczenie węża mleka i dyszy spieniacza. Zanieczyszczenie ekspresu można rozpoznać po innym smaku kawy i słabym spienianiu.

Wyczyszczenie ekspresu z kamienia spowoduje, że grzałka będzie posiadała lepszą wydajność, zmniejszymy dzięki temu zużycie energii elektrycznej. Niekiedy nieczyszczone ekspresy mogą całkowicie się zatkać lub też ulec awarii, dlatego warto zadbać o właściwe środki odkamieniające. Dodatkowo kamień ma także negatywny wpływ na smak kawy, dlatego wielu producentów zaleca aby czyścić go co 200-250 filiżanek. Szczegółowe informacje na temat użycia odkamieniacza możemy najczęściej znaleźć w instrukcji obsługi ekspresu. Warto zwrócić uwagę na dokładne wyczyszczenie zbiornika wody, rur, wszystkich przewodów. Możemy także wykorzystać specjalne szczotki do czyszczenia rurek, co przyda się zwłaszcza w przypadku kiedy korzystamy także ze spieniacza do mleka.

Dostępne są różne typy odkamieniaczy, może być to granulat, tabletki lub też Odkamieniacz w płynie rowenta, który charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością. Warto pamiętać o cyklicznym odkamienianiu ekspresów do kawy, Możemy także wykorzystać taki odkamieniacz do wyczyszczenia czajnika elektrycznego. Dzięki temu usuniemy kamień oraz różnego rodzaju osady ze wszystkich miejsc trudno dostępnych.