Jak wybrać odpowiednie i ekologiczne worki na śmieci

Dbanie o czystość naszego środowiska naturalnego jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek, a alternatywy dla plastikowych toreb, reklamówek i worków na śmieci pojawiają się wszędzie.

Krótko mówiąc, wszyscy lepiej na tym wyjdziemy, jeśli będziemy używali mniej folii i plastiku, gdzie i kiedy tylko możemy. W ostatnim czasie wiele osób zdecydowało się na przejście na biodegradowalne i kompostowalne worki na śmieci. Ale przy całym tym szumie naturalnie jest też mnóstwo wprowadzających w błąd informacji i marketingu. Musisz dokładnie sprawdzić fakty i wziąć pod uwagę wiele czynników podczas wybierania ekologicznych worków na śmieci dostosowanych do twoich potrzeb i oczekiwań. Wbrew pozorom worki na odpadki mają wiele zadań do wykonania. Przede wszystkim muszą mieć odpowiednią pojemność, aby pomieścić wyrzucane do kosza śmieci, powinny być również wystarczająco wytrzymałe, aby nie pękały podczas wynoszenia ich do śmietnika. Poza tym worki na śmieci nie mogą przeciekać, ponieważ nawet jeśli prawidłowo segregujemy codzienne odpadki, i tak coś mokrego zawsze dostanie się do worka w koszu na śmieci. Biodegradowalne i kompostowalne worki na śmieci mogą brzmieć tak samo, ale różnica polega na certyfikatach, które mogą mieć znaczenie dla Ciebie lub Twojej społeczności w mieście. Zwykle biodegradowalne worki są nieco tańsze, ale nie rozkładają się łatwo. Torby oznaczone jako biodegradowalne są często wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych, które ulegają rozkładowi, ale tylko w odpowiednich okolicznościach. Jednak te okoliczności wymagają światła i tlenu, dwóch rzeczy, których nie będą miały pod stertą innych śmieci na wysypisku.

Dużo trudniej jest również poddać recyklingowi torbę wykonaną z biodegradowalnego plastiku, ponieważ należy ją posortować w określony sposób, i nie można ich utylizować razem z innymi plastikowymi odpadkami.

Biorąc to pod uwagę, ekologiczne worki na śmieci biodegradowalne są bardziej wytrzymałe i często są tańsze niż torby kompostowalne, co może uczynić je bardziej przyjaznymi dla portfela konsumenta, który chce poświęcić trochę czasu i energii na ochronę środowiska poprzez ograniczenie używania plastikowych toreb i reklamówek. Obecnie wiele krajów wprowadza przepisy regulacyjne, mające na celu wyeliminowanie plastikowych odpadów, które zalegają nie tylko na wysypiskach śmieci, ale także w środowisku naturalnym. Jak wiadomo plastik nie rozkłada się całkowicie, tylko dzieli na coraz mniejsze fragmenty, i nie zniknie z powierzchni ziemi przez kilkaset lat. Niektóre torby biodegradowalne mogą być nawet w pełni kompostowalne. Jeśli szukasz czegoś, co faktycznie rozłoży się w krótkim czasie, poszukaj worków na śmieci całkowicie nadających się do kompostowania. W przeciwieństwie do biodegradowalnych, worki takie rozkładają się praktycznie w każdych warunkach, możesz je nawet wyrzucić do własnego kompostownika, jeśli taki posiadasz. Zwróć jednak uwagę, że worki na śmieci nadające się do kompostowania mogą szybko zacząć się rozkładać, jeśli będzie w nich mokra, organiczna materia. Będziesz więc musiał dość często zmieniać torbę lub starać się trzymać wilgotne resztki jedzenia i odpadki w oddzielnym pojemniku na śmieci. Większość biodegradowalnych oraz kompostowalnych worków na śmieci jest wykonana ze skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej. Chociaż oba rodzaje toreb rozłożą się równie dobrze, worki ze skrobi ziemniaczanej są po prostu nieco bardziej przyjazne dla środowiska. Ziemniaki wymagają mniej wody i ziemi oraz innych zasobów, aby wyprodukować taką samą ilość produktu. Można również do produkcji ekologicznych worków na śmieci użyć plastiku w całości pochodzącego z recyklingu, sprawdź co oferuje w sprzedaży producent worków na śmieci. Możesz pomyśleć, że ekologiczny worek na śmieci wykonany ze skrobi ziemniaczanej nie może być tak wytrzymały jak zwykła plastikowa torba, ale z pewnością będziesz zaskoczony jego odpornością na pękanie i przeciekanie. Wystarczy po prostu wybrać odpowiednią grubość i wielkość worka na odpadki, aby wytrzymał śmieci wyrzucane do kosza w przeciętnym gospodarstwie domowym.