Jak zamontować ogrodzenie z gotowych paneli?

Montaż ogrodzenia na posesji nie musi oznaczać skomplikowanej inwestycji, do której wykonania niezbędny jest projekt architektoniczny oraz zaangażowanie wykwalifikowanych ekip oraz sprzętu budowlanego. Instalację płotu możemy nawet wykonać samodzielnie.

Na rynku dostępne są bowiem łatwe w budowie konstrukcje, które dostarczane są na działkę w formie gotowej do złożenia.

Montaż ogrodzenia panelowego

Najłatwiejsze w budowie są ogrodzenia modułowe. Takie ogrodzenia możemy kupić w markecie budowlanym lub zamówić w specjalistycznej hurtowni albo bezpośrednio u producenta. Składają się z dopasowanych do siebie elementów – przęseł ogrodzeniowych i słupków, a także wsporników oraz akcesoriów montażowych i wykończeniowych. Możemy do nich dobrać gotowe bramy przesuwne i uchylne, furtki wejściowe oraz prefabrykowane betonowe podmurówki. Taki komplet wystarczy złożyć na miejscu budowy. Możemy to zadanie zlecić profesjonalnym ekipom, ale też wykonać je samodzielnie. Pamiętajmy tylko, by wcześniej odpowiednio przygotować się do takiej inwestycji. Jak zatem przeprowadzić montaż ogrodzenia z paneli?

Budowa płotu krok po kroku

Pierwszym etapem inwestycji jest przygotowanie graficznego planu ogrodzenia. Na jego podstawie wyliczymy ilość potrzebnego nam materiału, wyznaczymy lokalizację słupków, wsporników i bram oraz określimy szerokość paneli. Teraz możemy złożyć zamówienie. Następnie przygotowujemy grunt, na którym stanie płot. Tutaj może być potrzebny ciężki sprzęt do wyrównywania ziemi, wykonania wykopów oraz usunięcia przeszkód z podłoża. Montaż ogrodzenia rozpoczynamy od prawidłowego osadzenia słupków – możemy je umieścić bezpośrednio w ziemi lub na betonowym fundamencie. Ważne, by stały prosto i zachowywały stabilność. Przy ich mocowaniu zwróćmy uwagę na rozstawienie elementów – powinny stać w odległościach umożliwiających montaż przęseł. Panele ogrodzeniowe przyczepiamy do słupków za pomocą obejm i śrub. Na koniec mocujemy zaślepki i daszki z tworzywa sztucznego. Tak postawione ogrodzenie będzie nam dobrze służyć przez długie lata.