Szafki basenowe – jakie wybrać?

Dość wielu z nas wywnioskuje z nazwy, że szafki basenowe to te przy których przebieramy się bezpośrednio przed wizytą na basenie, choć tego typu definicja jest tylko częściowo trafną. Mowa tu konkretnie o tym, że szafki tego typu są stosowane tam gdzie panuje raczej znaczna wilgotność i czasami tego typu pomieszczenia nie są tymi ogrzewanymi. Dlatego też w przypadku lokalizacji tego rodzaju typowe meble wykonane z płyty meblowej raczej się nie sprawdzą, bo zaczną nasiąkać i co równie istotne wypaczą się lub nawet zacznie niszczyć je pleśń. Tak bywa z meblami, które składuje się w lokalizacjach nie klimatyzowanych, ale szafki basenowe nie mogą ulegać tego typu warunkom i dlatego wiele z nich wykonuje się ze stali lakierowanej proszkowo.

Podobnie jak inne meble przemysłowe zaliczane do tych warsztatowych, bo to nie tylko odporność na wilgoć, ale też i na sól, czyli na wiele typów środków chemicznych, choć tego typu szafki wykonane ze stali mają jedną istotną wadę. Wada ta tkwi w tym, że ważą nie mało i co równie istotne są one chłodne w dotyku, dlatego też nie da się takowych stosować wszędzie i co równie ważne tworzywa sztuczne są równie odpornymi na wilgoć.
Szafki basenowe - jakie wybrać?

Zastosowanie tworzyw sztucznych

Nie da się ukryć tego, że wiele modeli szafek basenowych wykonuje się z tworzywa sztucznych, bo w czasach obecnych docenia się je za lekkość, za to że nie ulegają wilgoci, oraz za to że wiele z tych tworzyw to opcje odporne na działanie chemii gospodarczej. Rzecz jasna tworzywa sztuczne to nie rozwiązanie bez wad, bo pewne część z nich jest podatna na uszkodzenia mechaniczne bardziej od stali i co równie istotne łatwo da się podpalić wiele typów tworzyw za pomocą zapalniczki. Wady te są rzecz jasna oczywistymi i chyba dlatego niektórzy z nas zakupią wyłącznie te szafki basenowe ze stali, bo jeśli stanowią one wyposażenie szatni przy basenie, to raczej nikt ich nie przestawia tak z dnia na dzień, a sama stal lakierowana proszkowo jest raczej odporną na te wybryki, a to wiele znaczy jeśli jest to obiekt dostępny dla nastolatków, którzy raz na jakiś czas uszkadzają tego typu umeblowanie. Obecnie nie trafia się im to zbyt często, bo w wielu miejscach znajduje się monitoring.

Inne ważne wzmianki

Szafki basenowe to w wielu procentach przypadków jedynie część oferty producentów mebli, czyli popyt na tego typu szafki nie jest największym, ze względu na to, że większość modeli mebli trafia to tych klimatyzowanych i względnie suchych pomieszczeń i właśnie dlatego pewne typy mebli są tworzone z myślą o nietypowym kliencie.