Więźba dachowa – co to tak właściwie jest?

Gdybyśmy mieli podzielić konstrukcje domu na dwie części, to z pewnością byłby to mury oraz dach. Trzeba jednak wiedzieć, że aby pokrycie dachowe mogło być na swoim miejscu, konieczna jest pewna konstrukcja. Czy wiecie, jak takowa się profesjonalnie nazywa? Więźba dachowa, bo właśnie o niej mowa, to jeden z integralnych elementów konstrukcji każdego budynku i to na niej skupimy się w tym tekście. W ostatnim czasie bardzo często słyszymy o domach szkieletowych, konstrukcjach segmentowych, czy wszystkim tym, co związane z nowoczesnym budownictwem. Tutaj również stosuje się podobne rozwiązania i tej kwestii również nie zapomnimy poruszyć w dalszej części artykułu!

Drewniana więźba dachowa

Mówiąc najogólniej więźba dachowa to drewniany stelaż, na którym będzie usytuowane pokrycie dachowe. To składa się z kilku tzw. wiązarów i to właśnie na nich spoczywa pokrycie dachu. W konstrukcji biorą udział jeszcze łaty, czyli wąskie deseczki lub listwy. W niektórych więźbach dachowych korzysta się jeszcze z deskownii albo kontrłat. Warto zaznaczyć, że całość ma za zadanie przenosić nie tylko własny ciężar (pokrycie dachowe), ale również zalegający na nim śnieg, czy oddziałujący wiatr. Nie ma się jednak czego obawiać, obecnie więźby drewniane wykonywane są na podstawie nowoczesnych technologii, a co za tym idzie, pozostają trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Więźba dachowa to najważniejszy element całego dachu i konstrukcja nośna, która chroni resztę budynku. Musi spełniać normy budowlane, wyznaczać kształt, nie mówiąc już o względach estetycznych. Jak widać zadań jest naprawdę wiele, aczkolwiek obecne więźby dachowe produkowane są z uwzględnieniem wszystkich tych założeń, tak więc osoba budująca dom nie musi się tym przejmować.

Prefabrykowana więźba drewniana

Więźba drewniana może być tradycyjna albo prefabrykowana. W tym drugim przypadku chodzi w głównej mierze o proces tworzenia. W ostatnim czasie na rynku coraz większą popularnością cieszą się tzw. konstrukcje szkieletowe. To specjalny proces tworzenia budynków, który opiera się w głównej mierze na elementach prefabrykowanych. Na plac budowy przywożone są częściowo gotowe elementy i monetowe w większą całość. Taka taktyka pozwala znacznie przyspieszyć czas budowy, który w przypadku tradycyjnego budownictwa na głębokich fundamentach z wykorzystaniem ścian murowanych jest zazwyczaj dość długi. Warto zaznaczyć, że zarówno prefabrykowana więźba dachowa, jak i wszystkie inne segmenty takich konstrukcji odznaczają się dużą trwałością i właściwościami porównywalnymi do tych, które oferuje nam tradycyjne budownictwo.

 

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pozwolił Wam rozszyfrować, co kryje się za pojęciem więźby dachowej, a liczne zalety takiego rozwiązania dadzą do myślenia wszystkim tym, którzy budują lub są na etapie planowania budowy swojego nowego domostwa.

Bibliografia:

  1. https://wpwinvest.pl/artykuly/wiezba-dachowa/jakiego-rodzaju-wiezbe-dachowa-wybrac
  2. https://wpwinvest.pl/artykuly/wiezba-dachowa/wiezba-dachowa-almanach-wiedzy
  3. https://wpwinvest.pl/artykuly/wiezba-dachowa/jak-wybrac-wiezbe-dachowa
  4. https://wpwinvest.pl/artykuly/wiezba-dachowa/jak-wybrac-drewno-na-wiezbe