Co warto wiedzieć o gięciu blach

Gięcie black to przede wszystkim najbardziej popularna teraz metoda obróbki metalu. Skąd ta popularność? Szczerze mówiąc nie powinna ona wcale zadziwiać, ponieważ metoda ta okazała się nie tylko niezwykle plastyczna, ale również efektywna dzięki prędkości i precyzyjności.

Jest to proces, który ma siłę w swojej prostocie – polega on po prostu na powodowaniu odkształceń materiału, które podczas tej obróbki uzyskuje dany kształt i zmienia obszar swoje krzywizny. Oczywiście wspomniany kształt nie mógłby powstać gdyby nie odpowiednia maszyna, taka jak giętarka lub prasa krawędziowa. Prócz odpowiedniej maszyny, blachę trzeba poddać trzem fazom obróbki. Pierwsza z nich to gięcie sprężyste, kolejna jest obróbka plastyczna, a na koniec mamy dotłaczanie. W przypadku blach cienkich, dokonujemy gięcia bez wysokiej temperatury, na zimno.

Co warto wiedzieć o gięciu blach

Dzięki temu nie musimy martwić się o kruchość cieńszego materiału. Jeśli blacha jest grubsza, spokojnie możemy podkręcić temperaturę i obrabiać ją na ciepło.

Sposoby i maszyny używane przy gięciu, zależą od produktów, które finalnie mają z nich powstać. Inaczej bowiem produkujemy blaszane rury, a zupełnie inaczej dachy. Obróbka metali gniezno, powinna odbywać się tylko wykonywana przez profesjonalistów. Prawdziwi fachowcy wykonają nie tylko gięcie blach gniezno, ale również cięcie laserem wielkopolska. Należy pamiętać, że blacha jest materiałem trwałym, odpornym na uszkodzenia, ale tylko poddany odpowiedniej obróbce będzie służył w odpowiedni sposób przez lata.

Gięcie blachy wykorzystywane jest przy produkcji produktów dla wielu branż. Można tworzyć z niej nie tylko wspomniane rury czy dachy, ale również parapety, okapniki, czy produkty AGD. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle ceniony materiał, który jest uniwersalny, jednak najlepiej aby postawić tu na profesjonalne i cenione firmy.