Co to jest ambra i skąd się bierze?

Ambra to woskowata substancja występująca w wysokiej jakości perfumach, ma wyjątkowe pochodzenie, ponieważ jest to produkt uboczny trawienia kaszalotów.

Czasami ambra jest wyrzucana na brzeg, a jej wartość i rzadkość występowania sprawia, że jest niezwykle droga i trudna do zdobycia. Naukowcy nadal nie są do końca pewni wszystkich szczegółów pochodzenia ambry. Wydaje się, że została stworzona przez wieloryby, aby ułatwić trawienie dziobów niestrawnych kałamarnic i mątwy, które często są osadzone w substancji. Kiedyś uważano, że są to wymioty wielorybów, jak grudki z piór i kości wypluwane przez sowy, ale obecnie uważa się, że są to odchody wielorybów. Bez względu na to, czym naprawdę jest ambra, cena za znalezioną grudkę może być naprawdę wysoka.

Co to jest ambra i skąd się bierze?

Obecnie w przemyśle perfumeryjnym używa się ambry syntetycznej

Ambra to rzadka substancja, która od tysięcy lat jest wysoko ceniona jako składnik perfum i farmaceutyków. Ambra pochodzi z jelit kaszalotów po zjedzeniu kałamarnicy, której twarde, spiczaste dzioby ocierają wnętrzności wielorybów. Naukowcy uważają, że wieloryby chronią się, wydzielając w jelitach substancję tłuszczową otaczającą dzioby, a w końcu zwierzęta wydalają je. Początkowo ambra jest lepka i czarna, ale słońce, powietrze i słona woda utleniają masę, a woda nieustannie paruje. Ambra z czasem twardnieje, rozpada się na mniejsze kawałki i ostatecznie staje się szara i woskowata.

Kawałki ambry emanują słodkim, ziemistym aromatem podobnym do tytoniu, sosny lub ściółki leśnej. Jakość i wartość każdego kawałka zależy od tego, ile czasu się starzał. Podobnie jak inne składniki perfum pochodzenia zwierzęcego, ambra ma swój własny zapach, który wzbogaca również inne nuty zapachowe perfum, a co najważniejsze, przedłuża trwałość zapachu perfum. Obecnie głównie z powodu ochrony wielorybów i zakazu połowów składniki pochodzenia zwierzęcego, również ambrę, wytwarza się syntetycznie.

Więcej o ambrze naturalnej i syntetycznej przeczytasz na stronie https://www.phama.co/ambra-sztuczna-i-naturalna-roznice/. Obecnie sprzedaż ambry w wielu krajach jest nielegalna, dlatego powstały jej syntetycznie wytwarzane odpowiedniki. Syntetyczna alternatywa dla naturalnej ambry istnieje od 1950 roku w postaci związku o nazwie ambroxan, który jest powszechnie używany w przemyśle perfumeryjnym.