Kraków – miasto królów

Jedno z najstarszych miast w Polsce, Kraków nadal zachowuje królewski blask i wielkość starożytnej stolicy. Jego pełna oficjalna nazwa to Królewska Stolica Krakowa. Unikalna średniowieczna architektura, która nie zniknęła w tyglu wojen światowych, jest daleka od wszystkiego, co przyciąga miasto.

Kraków zakochuje się w uroku starożytności w połączeniu z nowoczesnym dynamicznym życiem i szczególną artystyczną atmosferą. Polacy uważają go za duszę i serce swojego kraju. To miasto słynie z kwiatów, jest też wysyłka kwiatów kraków.

Kraków jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce po Warszawie i Łodzi. Sami Polacy mówią, że przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kraju można znaleźć w Warszawie, tylko jej dusza mieszka w Krakowie. To miasto jest uważane za kulturalną i turystyczną stolicę Polski. Jego historyczne centrum znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tu mieszkał pisarz Stanisław Lem, laureaci Nagrody Nobla Ceslav Milos i Wisław Shimborska, papież Karol Wojtyła.

Starożytne mity i tradycje związane z Krakowem są szczególnie ze sobą powiązane. Są splątane z zamkami i fortecami, pomnikami przyrody i parkami narodowymi. Według legendy Kraków został nazwany na cześć księcia, który pokonał smoka, który mieszkał w jaskini u podnóża Wawelu.

Druga wojna światowa przyniosła Polsce wiele problemów. A jeśli Warszawa została poważnie zniszczona, Krakówowi udało się zachować bezcenne dziedzictwo kulturowe. Poznaj go podczas spokojnych spacerów. Dlaczego się nie spieszysz? Ponieważ w Krakowie nikomu się nie spieszy.

Ku uciesze turysty Kraków jest zwarty, a obejście go w ciągu jednego dnia nie jest trudne. Kolejną rzeczą jest to, czego można się spodziewać po tym spacerze – powierzchowna znajomość lub głębokie przywiązanie. W pierwszym przypadku wystarczy szybkie zwiedzanie, ale w drugim przypadku zdecydowanie nie wystarczy jeden dzień.

Centrum Krakowa jest centrum ciekawych miejsc. Weź rynek, Stare Miasto. Jest jedną z największych w Europie. Jeśli spojrzysz na diagram z góry, zobaczymy geometrycznie zweryfikowaną siatkę, a tylko ulica Grodsk narusza system, prowadząc bezpośrednio do Wawelu. A wszystko dlatego, że jest starszy od rynku i istniał nawet wtedy, gdy Kraków nie był oficjalnie miastem. Obszar ten jest interesujący dla Kościoła Mariackiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum, Muzeum Czartoryskich.

Tuż za placem – i idź do Muzeum Narodowego. Ma 11 sal i ponad 780 tysięcy dzieł sztuki. Aby zaoszczędzić czas, możesz ominąć tylko najciekawsze ekspozycje.

Na ulicy Grodskiej jedziemy do Wawelu. Jest to rezydencja królewska z dziedzińcem w stylu włoskiego renesansu, zabytkowymi meblami i kolekcją dzieł sztuki. Możesz także zajrzeć do pałacu biskupa Erazma Tölka i spojrzeć na Bramę Floriańską i Barbakan (fortyfikacje bramy).

Niedaleko zamku leży dzielnica Kazimierz – szczególne miejsce chrześcijańsko-żydowskie.

Dzień zakończ kolacją na Łące Krakowskiej. Kiedyś było tu pastwisko, a teraz – przestrzeń publiczna. Obywatele czytają, chodzą z dziećmi, bawią się na świeżym powietrzu. Możesz cieszyć się spacerami po kwiatach, zamawiając poczta kwiatowa do niemiec