Nie zawsze to alkohol okazuje się najbardziej niebezpiecznym zagrożeniem dla kierujących samochodami. Niekiedy w grę wchodzą inne używki takie jak środki odurzające. Mowa tu oczywiście pośrednio o alkoholu, ale ostatecznie do tego typu używek możemy również zaliczyć narkotyki. Prawo w tej kwestii jest jednolite zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Policja jest bardzo wyczulona na tego typu zagrożenia i jeśli kierujący podczas rutynowego zatrzymania zachowuje się w podejrzany sposób, to duża szansa, że znajduje się on pod wpływem wspomnianych środków odurzających. Tylko osoby prowadzące pojazd mechaniczny, mogą być poddani kontroli. Każde inne zatrzymanie jest niezgodne z obowiązującym prawem i policjanci muszą się do wspomnianych zasad dostosować. Warto zwrócić uwagę, że w czasie państw Unii Europejskiej narkotyki są powszechnie tolerowane i całkowicie legalne, przynajmniej w tej najlżejszej postaci jak marihuana. Inne kraje z kolei pozwalają na zakup podobnych środków przy wykorzystaniu odpowiedniej recepty w celach całkowicie leczniczych. Tak więc nikt na siłę, nie przeprowadza tam badań na obecność narkotyków w organizmie danej osoby.
Co kraj to obyczaj
To bardzo liberalna polityka, ale mimo wszystko prawo jest prawem. Polska policja w dużym stopniu przyczyniła się jednak, do zwiększenia zainteresowana kwestią osób zażywających tego typu środki. Przede wszystkim mowa tu o kierowcach, którzy pod wpływem takich nielegalnych substancji siadają za kierownicą swojego samochodu. Policjanci często posiadają przy sobie odpowiednie narkotestery, które są w stanie wskazać, czy dana osoba znajduje się pod wpływem narkotyków. W ten sposób można się ostatecznie przekonać, czy faktycznie dana osoba prowadzi samochód pod wpływem działania opiatu, czy też innego narkotyku. Trzeba jednak pamiętać o prostej zasadzie, nawet pozytywny wynik takiego testu nie jest jednoznacznym dowodem wskazującym, że kierujący prowadzi samochód pod wpływem nielegalnych substancji.
Kolizja spowodowana pod wpływem alkoholu? Sprawdź https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/kolizja-pod-wplywem-alkoholu/.
Kontrola powie wszystko
W takich wypadkach osoba ta musi przejść bardziej szczegółowe badania już w szpitalu, które potwierdzą bądź wykluczą obecność narkotyków. W przypadku testów stosuje się badanie krwi oraz bada się czas reakcji kierowcy. W ten sposób można łatwo dowieść, że dana osoba popełniła przestępstwo. Jeśli badanie udowodni obecność działania narkotyków, to osoba może spodziewać się, że będzie odpowiadać z popełnionego przestępstwa. Prowadzenie pojazdów pod wpływem narkotyków to przede wszystkim żadne wykroczenie tylko przestępstwo zagrożone nawet karą pozbawienia wolności. Sprawa karna bardzo często decyduje o tym, czy dana osoba będzie musiała odbyć karę pozbawienia wolności. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie siadać za kierownicę samochodu pod wpływem działania narkotyków, może to mieć nie tylko poważne skutki prawne, ale jednocześnie możemy przez to doprowadzić do poważnego incydentu na drodze. Nie warto ryzykować w taki sposób, lepiej pozostać legalnym prowadzącym kierowca i unikać tego typu kłopotów z przedstawicielami prawa.