Warto zacząć używać ekologicznych artykułów jednorazowych

Aby walczyć z takimi problemami, jak zanieczyszczenie plastikiem i produktami oraz opakowaniami jednorazowymi, warto wybierać bardziej przyjazną dla środowiska naturalnego alternatywę, jaką są opakowania ekologiczne.

Coraz częściej firmy z wielu różnych branż przestawiają się na jednorazowe opakowania i sztućce z materiałów innych niż plastik, by pomóc chronić naszą planetę przed zaśmiecaniem.

Drewniane widelce mogą zastąpić sztućce wykonane z plastiku

Możemy zacząć używać materiałów opakowaniowych i jednorazowych wykonanych z innych materiałów niż plastik, jak papier, drewno czy bioplastiki, co jest z pewnością bardziej ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ takie materiały można poddać recyklingowi, niektóre ulegają biodegradacji. Jednak należy pamiętać, że żaden z wymienionych powyżej rodzajów tworzyw sztucznych nie ulegnie biodegradacji w oceanie ani w wodach, ponieważ nie ma tam odpowiedniego mikroorganizmu do trawienia i rozkładania materiału. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby upewnić się, że nie trafią tam, poprzez prawidłową utylizację, czyli wywóz na wysypisko śmieci, do recyklingu lub do kompostowania, jeśli jest to odpowiednie.

 

Warto zacząć używać ekologicznych artykułów jednorazowych

W odpowiedni sposób należy również utylizować sztućce, takie jak drewniane widelce.

Nie wszystkie tworzywa PLA są sobie równe, niektóre rośliny użyte do wytworzenia bio tworzyw sztucznych mogły być uprawiane przy użyciu nieekologicznych nawozów i pestycydów, dlatego należy to sprawdzić przed zakupem.

Ponieważ różnią się pod względem chemicznym, należy je odpowiednio poddać recyklingowi oddzielnie od tradycyjnych tworzyw sztucznych. Zamiast naczyń i sztućców z plastiku warto wybrać bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak talerze i widelce drewniane.

Ponieważ drewniane widelce nie są produktem drogim, każda firma gastronomiczna oferująca dania na wynos czy z dowozem może je wybrać jako alternatywę dla sztućców jednorazowych wykonanych z plastików. Jeśli zależy nam na ekologii i nie chcemy przyczyniać się do zaśmiecania środowiska naturalnego, jednorazowe opakowania i produkty jednorazowe z materiałów ekologicznych powinny być dla nas priorytetem.