Zawory bezpieczeństwa do pary wodnej – podstawowe informacje

W przemyśle i wielu innych branżach wykorzystywane są różnego rodzaju zbiorniki ciśnieniowe, w których odpowiedni poziom ciśnienia jest generowany przez różne nośniki, takie jak na przykład wodę albo parę wodną.

Ciśnienie jest regulowane przy pomocy różnego rodzaju zaworów oraz innych elementów. Dzięki temu jego poziom umożliwia prawidłową pracę wielu systemów i nie stanowi on zagrożenia dla mienia ani ludzi. Oczywiście może dojść do sytuacji, w których zbyt wysokie ciśnienie prowadzi do eksplozji, wycieków albo innych poważnych i niebezpiecznych sytuacji. W takim przypadku do akcji wkraczają zawory bezpieczeństwa.

Zawory bezpieczeństwa do pary wodnej – podstawowe informacje

Co warto wiedzieć o zaworach bezpieczeństwa do pary wodnej?

Zawory takie są podstawową formą zabezpieczenia zbiornika ciśnieniowego przed różnego rodzaju zagrożeniami i problemami związanymi ze wzrostem ciśnienia. Taki element jest przystosowany do samoczynnego upuszczania pary wodnej, gdy przekroczy ona nastawioną wartość maksymalną. Po ustabilizowaniu się ciśnienia poniżej tej wartości, zawór zamyka się, a czynnik ciśnieniowy (w tym przypadku para wodna) przestaje z niego uchodzić.

Sprzęt tego rodzaju wykorzystuje się w wielu różnych zbiornikach, silosach, kotłach oraz innych urządzeniach i branżach przemysłu. Zakres ciśnień takich zaworów może sięgać od kilku do kilkuset bar, w zależności od typu, wersji i rozmiaru zaworu. Warto dodać, że elementy takie są wykonywane z materiałów charakteryzujących się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz różnego rodzaju niekorzystne czynniki powodujące zniszczenie. Nawet silnie oddziałujące ciśnienie nie jest w stanie doprowadzić do ich uszkodzenia.

Warto dodać, że porządny zawór bezpieczeństwa do pary wodnej to element dostępny w ofertach wielu producentów i dostawców. Spore grono takich firm prowadzi działalność na terenie różnych zakątków naszego kraju. Oprócz tego można znaleźć wielu producentów i sprzedawców w Internecie. Umożliwiają oni składanie zamówień on-line.