Schody na strych pełnią funkcję praktyczną, dlatego powinny być łatwe w użytkowaniu, wytrzymałe i dobrze dopasowane do otworu w stropie, co zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych. Wygląd drabinki ma drugorzędne znaczenie, ponieważ przez większość czasu pozostaje złożona i ukryta za klapą zamykającą wspomniany otwór. To oczywiście nie oznacza, że szczebelki mogą mieć nierówne krawędzie, a całość sprawiać wrażenie niestabilnej i bardzo delikatnej konstrukcji. Schody strychowe, choć użytkowane sporadycznie, mają zapewniać bezpieczne i komfortowe wejście na strych.
Jak wybrać najlepsze schody strychowe?
Zacznijmy od tego, że na rynku można znaleźć różne rodzaje schodów strychowych. Dostępne są produkty drewniane i metalowe, schody większe, nieco bardziej masywne, jak i produkty z bardzo wąską drabinką i niewielką skrzynią. Mamy schody z klapą nieizolowaną, z warstwą izolacji, jak i z klapą o właściwościach ognioodpornych. Drabinka może być rozkładana na wzór harmonijki, albo rozsuwana. Możliwości jest wiele, dlatego każdy może znaleźć produkt, który będzie odpowiadał jego potrzebom.
Wybierając schody strychowe, warto prześledzić ofertę znanego i cenionego producenta schodów z drewna. Nawet jeśli wejście na strych będzie użytkowane sporadycznie, schody powinny przetrwać w niezmienionym stanie wiele długich lat. Pamiętajmy, że na strych niejednokrotnie przenosi się stare, niepotrzebne w danym momencie przedmioty, a tym samym konstrukcja schodów narażona jest na znaczne obciążenia. Jakość produktu ma zatem ogromne znaczenie.
Na co zwrócić uwagę, wybierając schody na strych?
Rozkładane schody strychowe to ogromna oszczędność miejsca. W czasie, gdy nie są użytkowane, drabinka pozostaje złożona i ukryta w stropie. Rozkładamy ją dopiero, gdy zachodzi potrzeba wejścia na poddasze nieużytkowe. I tu dochodzimy do pierwszego kryterium, jakim należy kierować się podczas doboru schodów strychowych. Są nim szerokość, długość i sposób rozkładania drabinki. Schody powinny mieć takie wymiary, byśmy mogli swobodnie rozłożyć je w pomieszczeniu i bez przeszkód dostać się na strych. Jeśli jest miejsce, drabinka może być szersza, choć w tym wypadku wiele zależy od wielkości otworu stropowego, a co za tym idzie – wymiarów samej klapy.
Co do długości drabinki, metalowe schody strychowe dają możliwość regulowania odległości pomiędzy poszczególnymi szczebelkami. Natomiast produkty z drewna można lekko przyciąć, ale jeśli wybierzemy schody ze zbyt krótką drabinką, niewiele da się zrobić. Dlatego przed podjęciem decyzji zakupowej, dokładnie sprawdźmy wymiary pomieszczenia, w którym schody zostaną zamontowane. Upewnijmy się także, że będzie miejsce na manewrowanie drabinką podczas rozkładania. Jeśli nie, lepiej wybrać produkt z drabinką rozsuwaną.
Akcesoria dodatkowe do schodów strychowych
Kupując schody na strych od konkretnego producenta, sprawdźmy, czy ma w ofercie elementy dodatkowe do schodów strychowych, takie jak poręcze metalowe i teleskopowe, barierki zabezpieczające otwór strychowy, listwy maskujące, a także zestawy (systemy) izolacyjne, które dobrze uszczelnią otwory pomiędzy klapą, skrzynią i stropem, zapobiegając w ten sposób utratom ciepła.