Elektryczne podgrzewanie podłogi – fakty i mity

Chociaż instalacje grzewcze wmontowane w podłogę nie budzą już u nikogo zdziwienia, na rynku wciąż dominują tradycyjne systemy wodne, wymagające podłączenia do sieci hydraulicznej. Alternatywę dla ogrzewania podłogowego wodnego stanowią rozwiązania elektryczne, wykorzystujące maty grzewcze. Wokół elektrycznych systemów grzewczych narosło wiele mitów, związanych z ich wydajnością, kosztami eksploatacyjnymi, czy kwestiami zdrowotnymi. Spróbujmy zatem oddzielić mity od faktów, przedstawiając jasny obraz sytuacji.

Ogrzewanie elektryczne jest drogie

Ten podstawowy mit wynika z braku dokładnych kalkulacji. Prawdą jest, że energia elektryczna systematycznie drożeje. Jednak to właśnie elektryczne podgrzewanie podłogi może wygenerować oszczędności, jeśli system dopasujemy do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło. Ogrzewanie elektryczne oferuje szybszą reakcję na zmianę ustawień grzewczych, dzięki czemu można go swobodnie wyłączać w ciągu dnia i włączać w czasie przebywania mieszkańców w danym pomieszczeniu. Wiele osób dokonuje połączenia elektrycznej podłogówki z systemem fotowoltaicznym, otrzymując całkowicie darmowe zasilanie prądem. W tradycyjnych gospodarstwach domowych rachunki za prąd będą wyższe po instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego, co jest dość oczywistym faktem. Nie oznacza to jednak, że sam system pozostaje nieekonomiczny. Elektryczne podgrzewanie podłogi nie wymaga czynności konserwacyjnych, pozostając bezawaryjne w całym cyklu życia. Montaż trwa znacznie krócej niż w przypadku ogrzewania wodnego, co dodatkowo ogranicza koszt całkowity.

Elektryczne podgrzewanie podłogi jest mało wydajne

Nagromadzenie mitów w tej kategorii wymagałoby kilku stron tekstu, dlatego ograniczymy się do podstawowych zarzutów. Elektryczne podgrzewanie podłogi nie wzmaga zjawiska osadzania się kurzu, nie powoduje też nadmiernego wysychania powietrza. Wręcz przeciwnie – możliwość dowolnego sterowania parametrami, a także równomierny rozkład temperatur, czynią z tego systemu grzewczego bardzo wydajną opcję. Ogrzewanie podłogowe elektryczne umożliwia montaż nie tylko pod terakotą. Klienci mają możliwość wykorzystania pełnego spektrum rozwiązań podłogowych, a ogrzewanie doskonale współpracuje z parkietem, kamieniem, wykładziną dywanową, panelami czy płytkami. Kolejny mit dotyczy domniemanej lokalizacji takiego narzędzia grzewczego. Elektryczne ogrzewanie podłogi doskonale sprawdza się nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz także w mieszkaniach. Zamontowane np. w przestrzeni łazienkowej pozwala na jej osuszanie, a także daje niezrównany komfort dla mieszkańców. Ogrzewanie podłogi pozostaje całkowicie bezpieczne dla zdrowia, zapewniając optymalną temperaturę w pomieszczeniu i ograniczając ryzyko wystąpienia alergii.

Elektryczne podgrzewanie podłogi przynosi ogromne zalety. Inwestorzy, którzy rozważają wprowadzenie elektrycznych rozwiązań w systemy ogrzewania, z pewnością skorzystają na propozycjach oprzyrządowania ze strony termofol.pl. Maty grzewcze od firmy Termofol zyskały uznanie osób prywatnych, firm i obiektów użyteczności publicznej, dostarczając najlepszej wydajności w konkurencyjnej cenie. Termofol.pl to serwis z nowoczesnymi rozwiązaniami dla sektoru budownictwa i wykończenia wnętrz, uwzględniający ekonomiczne i ekologiczne zalety w każdym swoim produkcie.