Dużym zainteresowaniem cieszą się pawilony handlowe, które można postawić na małych działkach. Tego rodzaju rozwiązanie to duża oszczędność, w porównaniu z wynajmem w najlepszych lokalizacjach pawilon może okazać się bardzo dobrą alternatywą.
Zazwyczaj są to pawilony jednokondygnacyjne, z szeroką możliwością rozbudowy, można dostawiać kolejne moduły, powiększając tym samym powierzchnię użytkową całego obiektu. Dodatkowo można także postawić obok garaż, z pewnością jest to świetne rozwiązanie dla mniejszych działalności. Tego rodzaju rozwiązania znane są od wielu lat, na początku lat dziewięćdziesiątych zauważalne stało się ożywienie drobnego handlu.
Gwałtownie zaczęły rozrastać się targowiska i masowo pojawiły się pawilony handlowe. Dla drobnych przedsiębiorców małe pawilony targowe były najlepszym i najtańszym zarazem rozwiązaniem.
Nie wymagały dużego nakładu kosztów ani potrzeby wynajmu przestrzeni w budynkach, które wciąż były w rękach spółek państwowych. Niewielkie pawilony handlowe królowały na polskich targowiskach przez wiele lat i dopiero po kilku latach kapitalizmu większe koncerny zaczęły stopniowo wypychać je z rynku.
Obecnie pawilon z płyty warstwowej może przyjmować różne formy, możemy je także sami zaprojektować, można dostosować kształty, wielkość i kolorystykę. Pawilony w płyty są to solidne rozwiązania, które można łatwo formować, stosować duże powierzchnie przeszklone w zależności od potrzeb. Dokonując zakupu działki letniskowej zastanawiamy się nad tym, jaki domek postawić. Najprostszym rozwiązaniem na działki są pawilony drewniane, często warto jest skorzystać z gotowych pawilonów drewnianych. Takie pawilony nie spełniają oczywiście najwyższych standardów i nie zaspokoją wyszukanych gustów, ale świetnie sprawdzają się w warunkach letnich, kiedy nie jest wymagane dodatkowe ogrzewanie przez długi czas. Drewniane pawilony działkowe są łatwe w montażu i wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Dodatkowo zapach drewna dostarcza przyjemnych wrażeń.