Podstawowe artykuły BHP, o które powinna zadbać każda firma

W czasach, gdy przestrzeganie reżimu sanitarnego jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, wielu z nas zaczęło zwracać większą uwagę na stosowanie różnych artykułów BHP. Zachowanie bezpieczeństwa higienicznego to bowiem nie tylko regularne mycie rąk i czyszczenie powierzchni użytkowych. Czasami potrzebne są dodatkowe środki ochronne. Dla wielu firm jednak jest to codzienna norma regulowana przez specjalne zapisy prawne.

Istota zasad BHP

Bezpieczeństwo i higiena pracy to powszechnie używana nazwa określająca zbiór zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, a zarazem osobna dziedzina wiedzy dedykowana kształtowaniu właściwych warunków pracy. Wiele z tych zasad określa, w jaki sposób pracodawca powinien zadbać o bezpieczeństwo i komfort samych pracowników, co oczywiście jest niezwykle ważne. Niekiedy jednak działania organizacji mają też wpływ na osoby zewnętrzne i sytuacje te są również regulowane przez zasady BHP. Najczęściej jest to związane z przestrzeganiem norm sanitarnych.

Artykuły ochronne, z których korzystamy na co dzień

Jednym z najprostszych, a zarazem być może najpowszechniejszym artykułem ochrony BHP są rękawice ochronne. Rękawice jednorazowe foliowe przeznaczone są do zabezpieczenia skóry rąk przy wykonywaniu prac mało inwazyjnych. Stosuje się je głównie w branżach związanych bezpośrednio z żywnością, a więc w piekarniach, cukierniach, wszelkiego rodzaju punktach gastronomicznych, zakładach mięsnych, a także w sklepach spożywczych. W ostatnim przypadku największe wymogi stawiane są zwłaszcza wobec placówek samoobsługowych na stoiskach z warzywami, owocami czy pieczywem. Niemniej jednak, rękawice ochronne znajdą zastosowanie również w innych branżach, przykładowo w kosmetyce i fryzjerstwie.

Gwarantuje to wówczas zachowanie standardów higienicznych, a ponad to chroni skórę dłoni pracowników przy takich zabiegach jak koloryzacja włosów. Inne sytuacje, w których sprawdzą się rękawice ochronne to czynności domowe typu sprzątanie, korzystanie ze stacji benzynowych oraz wtedy, gdy po prostu chcemy uniknąć bezpośredniego kontaktu z powierzchniami używanymi przez inne osoby. Główną zaletą jednorazowych rękawic ochronnych jest brak konieczności ich późniejszej sterylizacji czy czyszczenia.

Dobre jakościowo rękawice foliowe są wykonane z folii HDPE. Produkowane są w rozmiarach S, M, L oraz XL, posiadają też uniwersalny kształt pasujący zarówno na lewą, jak i prawą dłoń. Ponad to, dostępne na rynku są różne rodzaje pakowania rękawic. Mogą być one umieszczone za zawieszce tekturowej z euro-holem lub zblokowane z dziurką, co będzie szczególnym udogodnieniem w punktach samoobsługowych. W przeciwnym wypadku możemy zdecydować się na rękawice pakowane luzem w opakowaniu. Warto nadmienić w tym miejscu, że jednorazowe rękawice ochronne oferowane w profesjonalnych punktach sprzedaży posiadają atest do kontaktu z żywnością.