Formowanie rotacyjne, to technologia formowania tworzyw sztucznych, która jest odpowiednia do wytwarzania wyrobów wydrążonych.
Jest to technika odlewania, ale w przeciwieństwie do większości innych procesów tworzyw sztucznych nie ma tu ciśnienia. Formy do tego procesu są stosunkowo niedrogie, ponieważ nie muszą wytrzymywać ciśnienia, a zatem stosunkowo krótkie serie produkcyjne mogą być wykonywane bardzo ekonomicznie. Formowanie rotacyjne służy do wytwarzania bardzo zróżnicowanej gamy produktów. Proces ten oferuje projektantowi produktu wyjątkową swobodę, ponieważ można wytworzyć prawie każdy kształt. Nie ma prawie żadnych ograniczeń co do wielkości listew, a zastosowań są dosłownie tysiące. Koncepcja formowania rotacyjnego jest bardzo prosta. Tworzywo sztuczne, zwykle w postaci proszku, jest umieszczane w wydrążonej formie, zwykle wykonanej z odlewanego aluminium lub z blachy stalowej.
Forma jest zamykana i powoli obracana w dwóch osiach.
Forma jest następnie podgrzewana w piecu podczas obracania, a polimer stopniowo topi się i odkłada wewnątrz formy. Po całkowitym stopieniu proszku polimerowego forma jest przenoszona do stacji chłodzenia i chłodzona zwykle powietrzem, a czasem także wodą. Gdy forma ostygnie, część zestala się, gdy materiał ostygnie na tyle, aby oderwał się od powierzchni formy, proces zostaje zatrzymany, a produkt jest wyjmowany z formy. Chociaż koncepcja formowania rotacyjnego jest niezwykle prosta, każdy, kto kiedykolwiek był zaangażowany w ten proces, wie że jest on w rzeczywistości niezwykle skomplikowany. Jest to proces odlewania, w którym zwykle nie występuje ciśnienie, co oznacza, że materiał nie może być kontrolowany w taki sam sposób, jak procesy wysokociśnieniowe, takie jak formowanie wtryskowe. Istnieje wiele zmiennych, które mogą wpływać na produkcję i produkt końcowy, takich jak temperatura i wilgotność otoczenia, rodzaj formy, specyfikacja materiału i jakość proszku. Jeżeli chcemy wykonać części w technice rotomolding roto4mat.pl, jest stroną na którą warto zajrzeć.