Jakie są obowiązki geodety przy budowie domu jednorodzinnego? Sprawdzamy

Szykujesz się do budowy domu jednorodzinnego i chcesz postawić na sprawdzonego geodetę? W takim razie poznaj najpierw obowiązki takiego specjalisty. Wszystko po to, byś miał pewność, że wykonuje on swoją pracę zgodnie z wytycznymi.

Geodezja to dla Ciebie zupełnie nowy i nieznany temat? W takim razie dziś postaramy Ci się go przybliżyć, abyś mógł swobodnie uporać się z budową domu jednorodzinnego! Okazuje się bowiem, że obowiązki geodety mogą być bardzo zróżnicowane i często zależą od określonej inwestycji, a także posiadanych przez specjalistę uprawnień.

Usługi geodezyjne a obowiązki geodety

Przede wszystkim sprawdzony geodeta jest zobowiązany do tego, żeby w sposób rzetelny i precyzyjny określić granice działki. Tutaj kluczowe znaczenie mają informacje, które są zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu. Jeżeli posiadasz już pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego, znów musisz skontaktować się z geodetą. Wtedy jego usługi geodezyjne skupiają się na wytyczenie dokładnego miejsca, w którym budynek ma powstać. Jest to informacja, z której musi skorzystać ekipa budowlana, zanim rozpocznie swoją pracę. Jest to również pierwszy element, który jest wpisywany do dziennika budowy. Kiedy oddajesz budynek do użytku, obowiązkiem geodety jest odpowiednie naniesienie na mapę domu, a także wszystkich przyłączy, które zostały wbudowane w ziemię (energetycznego, gazowego, a także wodno-kanalizacyjnego). Warto pamiętać również o tym, że wszelkie pomiary geodezyjne koniecznie powinny być również wpisane do dziennika budowy, czym również zajmuje się geodeta.

Co zrobić, aby współpraca z geodetą przebiegała szybko i sprawnie?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoja współpraca z geodetą przebiegała sprawnie oraz szybko, koniecznie powinieneś postawić na rzetelną firmę, która na polskim rynku istnieje już od dłuższego czasu. Jest to istotne, ponieważ tacy specjaliści posiadają nie tylko odpowiednie uprawnienia, ale również znają teren, na którym ma powstać dana inwestycja. Najlepszych geodetów znajdziesz w firmie HiLevel Geodezja Myślenice.