Wszystkie systemy automatyki przemysłowej wymagają zastosowania zasilania oraz dwustronnej transmisji danych (zarówno do elementu roboczego, jak i w jego przeciwną stronę). Przepływ informacji w tym przypadku jest niezwykle ważny i stanowi podstawę sterowania całym układem. Współczesna automatyka składa się przede wszystkim z urządzeń elektrycznych, dlatego umiejętność doboru okablowania zasilająco-sterującego jest tak ważna. Jednym z istotnych elementów układu jest kabel do magistrali LON.
Charakterystyka kabli do magistrali LON
Kable LON przeznaczone są do pracy w systemach automatyki wykorzystujących magistralę LONWORKS. Są to bardzo uniwersalne kable, bowiem doskonale nadają się zarówno do stałego układania, jak i do zastosowania przy połączeniach ruchomych, znajdujących się wewnątrz budynków. W zależności od konkretnego modelu kabla, wyposażone są one w powłoki chroniące je przed wieloma czynnikami, głównie skrajnymi temperaturami, uszkodzeniami mechanicznymi czy negatywnym oddziaływaniem oleju.
W większości przypadków kable do magistrali LON złożone są z giętkich wielodrutowych żył, które są skręcone z miękkich drutów miedzianych (z dodatkowym ocynowaniem). W przypadku tego typu kabli stosuje się nieco inne powłoki izolacyjne niż te, które posiadają kable głośnikowe czy kable kontrolno – pomiarowe. W przypadku kabli LON wykorzystywane są bezhalogenowe materiały izolacyjne.
Wszystkie kable do magistrali LON muszą być wykonywane w oparciu o następujące normy:
– PN-EN 60754-1 (norma dotycząca korozyjności wydzielana gazów),
– PN-EN 60754-2 (norma dotycząca korozyjności wydzielana gazów),
– IEC 60754-2 (norma dotycząca korozyjności wydzielana gazów),
– PN-EN 61034-2 (norma dotycząca gęstości dymu),
– IEC 61034-2 (norma dotycząca gęstości dymu),
– PN-EN 60332-1-2 (norma dotycząca prób palności),
– IEC 60332-1-2 (norma dotycząca prób palności),
– IEC 61158 (norma dotycząca jakości wykonania),
– PN-EN 50170 (norma dotycząca jakości wykonania).
Zastosowanie kabli LON
Kable LON znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w LonWorks, czyli jednej z głównych technologii wykorzystywanych we współczesnym przemyśle. System stosowany jest przede wszystkim w instalacjach budynkowych, gdzie w ramach jednej sieci jednocześnie pracuje wiele urządzeń. Sieć LonWorks jest otwarta i zdecentralizowana. W praktyce cechy te oznaczają, że dokumenty opisujące szczegóły komunikacji w ramach sieci są ogólnie dostępne. Ponadto wszystkie komponenty działające w tej sieci mogą pochodzić od różnych producentów.
System LonWorks ma bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdza się między innymi przy produkcji półprzewodników, tworzeniu systemów ogrzewania/klimatyzacji/ wentylacji, konstruowaniu domowej automatyki, kontroli urządzeń konsumenckich czy przy sterowaniu i monitorowaniu oświetlenia ulicznego.